Váš zahradník | STARKL (https://www.starkl.com/)

Tipy pro zahradu

Listopad je měsíc vhodný pro výsadbu růží a dřevin. 
Než půda zamrzne a celá zahrada se ponoří do "zimního spánku", je poslední vhodná chvíle na výsadbu dřevin, či jejich přesazení na nové stanoviště.
 

a
Rostliny a přesazování
Listopad patří mezi období vhodná pro vysázení či přesazení růží a jiných dřevin, protože půda ještě není zcela zamrzlá. Možná jste si v průběhu roku prošli svoji zahrádku a rozhodli se k určitým změnám, ale stále nebyl dostatek času díky jiným nezbytným činnostem na zahrádce. Nyní máte čas a můžete se tedy pustit do změn! Začněte u nejstarších kandidátů. Vyjměte je z půdy s co možná největším balem. Připravte si jámu na novém stanovišti. Přesadíte-li strom nebo keř na nové stanoviště, je vhodnější jej vždy opatřit vhodnou oporou. Rostliny tak mnohem lépe budou snášet nápor nepříznivých povětrnostních podmínek. Důležitá je také vydatná zálivka a zakrytí silnou vrstvou mulčovací kůry. 
Také v nadcházející sezóně musí být přemístěná rostlina dostatečně zavlažována.

Růže
Zajištění růží před působením mrazu. Aby naroubované růže dobře přestály zimu, musí být místo očkování dostatečně hluboko v zemi. Dle konkrétních rostlin a zvoleného stanoviště by pak mělo být místo očkování v hloubce 2 - 5cm pod povrchem. Příliš časně založená zimní ochrana působí zcela opačně, výhony se dostatečně neotuží a přijdou do zimy oslabeny. Výhony zakryjeme chvojím nebo netkanou textilií. Keře před zimou přihrneme kompostem nebo zetlelou chlévskou mrvou. Ochráníme tak půdu před vysycháním, izolujeme proti zimě a na jaře po rozhrabání tím i přihnojíme. Při mimořádně silných mrazech a prudkém slunečním zářením - v nevhodných polohách vždy - chrání před škodami suchem a mrazem do keřů růží volně vložené jedlové nebo borovicové chvojí. 

U stromkových růží se korunka po svázání obalí jedlovým chvojím, rákosem, slámou nebo netkanou textilií. Zatímco chvojí stačí svázat dohromady jen nahoře, musí se ostatní materiály upevnit nahoře i dole. 
POZOR: Plastová fólie je zcela nevhodnou zimní ochranou, neboť se pod ní vzduch ohřívá stejně jako ve skleníku!

Cibuloviny
Do zámrazu máte ještě čas vysazovat jarní květiny. Mějte na paměti, že hlinitopísčité a jiné lehké půdy se na jaře prohřívají mnohem snázeji nežli těžké zeminy. Provádíte-li výsadbu později, je vhodné do zeminy zapracovat trochu fosforečnatého hnojiva, tím podpoříte vhodné zakořenění. Do jedné skupinky sázíme u velkokvětých cibulovin i při nedostatku místa 5 - 15 ks, u drobnokvětých přiměřeně více. 
Cibule sázíme dvojnásobně tak hluboko, jak jsou vysoké, tzn. velké cibule (tulipány, hyacinty, narcisy) přijdou do hloubky 12 - 15 cm, malým cibulím (krokusům, ladoňkám, sněženkám) stačí hloubka 5 - 8 cm. 

Vzájemná vzdálenost jednotlivých cibulí uvnitř skupiny odpovídá přibližně hloubce jejich výsadby. Sázíme pomocí sázecí lopatky nebo sazeče cibulí. Vysazené cibuloviny vydatně zalijeme. 

Pozor: špička cibule musí vždy směřovat vzhůru!

I v chladném podzimním období můžete mít barevně osázené truhlíky!
Není žádný důvod, proč by truhlík měl být osázen pouze letničkami či trvalkami. Malé stálezelené keře jsou k těmto účelům stejně tak vhodné. Například pestré žlutozelené olistění dokáže po celých 
12 měsíců v roce oživit jakákoli ponurá zákoutí. Zkuste třeba brslen a cesmínu. K rostlinám, které jedinečným způsobem zkrášlí chladná podzimní a zimní období, patří také zimovzdorné bramboříky 
či vřesovce. A zapomenout nesmíme ani na v zimě kvetoucí macešky.

Bylinky
Petržel či máta se pochopitelně dají pěstovat i v květináčích, je tedy nejvyšší čas připravit si i několik květináčů s bylinkami na zimu a zpestřit si tak možnosti ve své kuchyni. Bylinky potřebují v místnosti světlé stanoviště, ideální jsou např. parapety. Každá hospodyňka dobře ví, jak velice příjemné je mít neustále k dispozici čerstvé bylinky. Pakliže si chcete zachovat některé bylinky (např. bazalku) 
a nemáte již možnost je dále pěstovat, sestřihněte listy a zmrazte je nebo naložte do oleje.

 

Ošetřování a ochrana rostlin
Ovocná zahrada
Nepřetržitě shrabujeme spadané listí. Veškeré listy napadené chorobou či škůdci okamžitě likvidujeme, aby se předešlo šíření v příští vegetační sezóně. Stejně tak likvidujeme celé napadené či nemocné keře a stromy. Jedná-li se o velmi závažné choroby, jako šarka u slivoní, je třeba zlikvidovat i veškeré kořeny. Můžeme také odstraňovat starou borku v níž je často spousta škůdců ukryta pro přezimování. Využívají se k tomu kartáče, jimiž borku čistíte. Pod strom je pak třeba umístit plachtu, aby odstraněná borka nepadala na zeminu. V tomto měsíci je možné provádět podzimní asanační postřik, kterým výrazně zmírníme možnost výskytu suché skvrnitosti listů peckovin, suché skvrnitosti plodů, kadeřavosti broskvoní, klejotoku či nekróze. U ovocných stromů, konkrétně u jabloní, je také možné v této době provést opatření k omezení výskytu vlnatky krvavé v následující sezóně. Protože larvy tohoto škůdce hledají úkryt u kořenů stromů, doporučuje se zaprášit zeminu u paty stromu páleným vápnem, které zimující škůdce zlikviduje. Nesmíme také zapomenout na opěrné konstrukce a kůly. Překontrolujeme je před příchodem zimy, aby působením větru nedošlo k jejich vyvracení a tedy i možnosti poškození uchycených rostlin.

 

Ošetřování a ochrana rostlin
Okrasná zahrada
I zde v současné době likvidujeme veškeré silně infikované stromy a keře. Likvidujeme také odstraněné části trvalek u nichž je patrné napadení chorobou. Sbíráme a  následně likvidujeme také opadané listí růží. I zde hrozí přenesení nákaz a škůdců. Nezapomeneme také předejít poškození stromů a keřů polámáním, proto dle potřeby musíme rostliny svázat. Pravidelně kontrolujte zazimované balkónové rostliny. Při přezimování se u nich může projevit výskyt především škůdců. Naposledy zaléváme stromy a keře a to jak v okrasné zahradě tak v ovocné. Jelikož je listopad poslední vhodný měsíc k výsadbě cibulovin, kontrolujeme vysazované cibule, aby na nich nebyly patrné známky chorob či škůdců a nedošlo tak rozšíření. Také překontrolujte hlízy a cibule, které budete přezimovat v mrazuprostých prostorech. I zde proveďte selekci a zdeformované, napadené či nakažené okamžitě zlikvidujte.

 

 

Ošetřování a ochrana rostlin
Zeleninová zahrada
Veškeré sklizené záhonky řádně vyčistíme. Protože v průběhu následujícího roku mohou opět naši úrody ničit plži, je třeba si zajistit i možné pomocníky ze zvířecí říše, kteří nám pomohou v boji s těmito škůdci. Ideálním pomocníkem je v tomto případě ježek. Tomu můžeme v této době zřídit úkryt z větví a spadaného listí. Stejně tak je nejvyšší čas pro zřízení krmítek pro ptáky a k vyčištění prázdných ptačích budek.

 

 

Informace k ochraně a ošetření rostlin
Budete-li potřebovat konkrétní informace k možnostem ochrany a ošetření rostlin, kontaktujte nás.


Přípravky proti chorobám
 
Agro STOP: moniliová spála, choroby růží
Askon: fungicid k ochraně květáku, zelí, kapusty, mrkve, póru, pažitky, cibule a česneku
BIO Garden: fungicid proti houbovým chorobám napadající kořeny, kořenové krčky a paty stébel
CHAMPION: ochrana květů meruněk proti mrazu
Karathane: proti padlí a přezimujícímu myceliu u vinné révy
Magnicur Core: strupovitost, padlí, skvrnitost, rzi jabloní, rév a okrasných keřů
Magnicur Energy: plíseň, padání klíčících rostlin, choroby nadzemních částí
Magnicur Finito: plíseň bramborová, okurková
Magnicur Fungimat AL: padlí, černá skvrnitost, rzi
Magnicur Quick: specialista na plíseň šedou, moniliovou hnilobu a spálu
Merpan: skvrnitost listů
Multirose: ochrana růží proti žravým škůdcům a houbovým chorobám
Ortiva: kladosporiová, sklerotiniová, suchá a hnědá skvrnitost, septorióza, plíseň, padlí, bílá a černá hniloba, čerň rajčatová
Prolectus: monilióza peckovin, plíseň šedá u vinné révy, jahodníků, zeleniny a paprik
Score 250EC: k ochraně jádrového ovoce proti strupovitosti
Sulfurus: americké padlí, strupovitost jádrovin, padlí révy vinné
Switch: plíseň šedá
Topas: padlí jabloňové, révové, strupovitost jádrovin
Zdravá zahrada: houbové a bakteriální choroby

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit pouze při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.


Přípravky proti škůdcům:

Afik AE: mšice, molice, roztoči, červci, svilušky
Agro STOP: mandelinka
FAST K: mšice, housenky, brouci a ploštice na okrasných rostlinách
FAST M: mšice, mandelinka bramborová, květopas jahodníkový, saví a žraví škůdci, dřepčíci, housenky, krytonosci, pilatky
FLORIA: hnojivo omezující výskyt smutnic
KARATE: bělásek zelný, brouci, červci, dřepčíci, housenky, hřebenule, klikoroh borový, klíněnka jírovcová, korovnice, krytonosci, kůrovci, larvy, mandelinka, molice, mšice, obaleč a květopas jabloňový, pilatky, ploštice, skladištní škůdci, sviluška smrková, třásněnky
Lepinox Plus: proti housenkám na buxusech, stromech, zelenině
Mospilan: mandelinka bramborová, mšice, vlnatka krvavá, obaleč jablečný, mšice chmelová, molice skleníková
Natura: saví škůdci, červci, housenky, smutnice
Nissorun 10 WP: hubí vajíčka, larvy a nymfy svilušky
Sanium AL: molice, křísi, puklice, mšice, červci
Sanium System: ochrana proti škůdcům na okrasných rostlinách, zelenině, vinné révě, bramborách a jabloní v zahradách i sklenících
Sanium Ultra AL: mšice, housenky, květopas
Spin Tor: mandelinka
Vertimec: sviluška chmelová
Zdravá zahrada: mšice, třásněnky

 

Veškeré dávkování a způsob použití dle návodů výrobce naleznete na přípravku.
Výše zmíněné přípravky lze zakoupit pouze při osobním nákupu v Zahradním centru STARKL v Čáslavi.